Náš Šarpej

07. 01. 2010 | † 17. 08. 2013 | kód autora: 4Ka

.......

Plemeno Shar-pej bylo známé už před naším letopočtem. Jedná se o staré čínské plemeno, které je charakteristické zvláštní volnou kůží, která tvoří zajímavé záhyby. Právě po své srsti získal Šarpej své pojmenování -  v překladu z čínštiny znamená Shar-pei "písková srst". Šarpeje. 
Šarpej byl ryze pracovnípes, který pomáhal chudině v Tibetu chránit stáda a majetek. Po roce 1947, kdy nebylo dost jídla pro lidi, natož pro psy,  málem došlo k zániku tohoto plemene. Šarpej byl zachráněn kolem roku 1970, kdy bylo několik jedinců vyvezeno za hranice Číny a podařilo se obnovit jejich chov. Po roce 1979 se Šarpej dostal i do Evropy. Do ČR byl první Šarpej dovezen až v roce 1986.

Šarpej je velmi hrdý a nezávislý pes. K majiteli je milý a přítulný, ale často si zachovává odstup. K cizím lidem bývá přezíravý, někdy i bojovný a útočný.
Šarpej má (podobně jako čau čau) modro-černý jazyk.

péče:o Šarpeje se nesmí zapomínat na čištění kožních záhybů. Volná kůže způsobuje i časté potíže s očními víčky, které se mohou vchlipovat nebo vychlipovat. Při takovém problému je třeba vyhledat veterináře, který provede jednoduchý chirurgický zákrok.

Anglický název: Shar pei
 

                                                                                       

Země původu: Čína (dnes patronát Německo)
Hmotnost: 18 - 29 kg
Výška: 44 - 51 cm
Barva: může se vyskytovat jakékoliv zbarvení kromě bílé, pes však vždy musí být jednobarevný

 

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zvirata

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.